Háború és lopás 3. rész – 5 millió hektárnyi termőterületet „elloptak”, de Zelenszkij nem meri elmondani, kik tették

Cikksorozatunk legújabb részében bemutatjuk, melyek az ukrán termőterületeken gazdálkodó lagnagyobb cégek, és milyen ezek háttere.

Nyolcvan tárgyat loptak el az abidjani múzeumból egy zavargás idején. A tárgyak között királyi aranyékszerek, maszkok, szobrok és tradicionális vallási műkincsek vannak.
Összesen hatmillió dollár értékben loptak el 17-18. századi aranyékszereket, maszkokat és szobrokat az abidjani múzeumból. A múzeumot akkor fosztották ki, amikor a hivatalban levő elnök, Alassane Ouattara és elődje, Laurent Gbagbo hívei idén tavasszal összecsaptak. „Egy olyan országnak, mint Elefántcsontpart, nagyon fontos, hogy megerősítse identitását, újra felfedezze értékeit. Tragikus veszteség ért minket” – nyilatkozta Sylvie Memel Kassi múzeumigazgató. Kassi szerint az elkövetők profik voltak, mivel a legértékesebb darabokra utaztak, akciójukban múzeumi dolgozók is segítségükre lehettek.
A nyolcvan ellopott tárgy között királyi aranyékszerek, maszkok, szobrok és tradicionális vallási műkincsek vannak. A Civilizációk Múzeumát több találat is érte a heves harcokban. „Általában itt állítottuk ki a királyi tárgyakat, amelyek mind aranyból voltak: medálok, nyakláncok, karkötők, légycsapók” – mondta el az intézmény kurátora, Djowa Zoko.
A gyarmatosítás (1893) előtt Elefántcsontpart területén számos virágzó királyság rendezkedett be, köztük Gyaaman és a muzulmán Kong birodalom.